01.11.2024
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą."
- Jan Twardowski
KONKURS "MOJA BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"
Klasa 3 wzięła udział w III edycji Powiatowego Konkursu Plastyczno-Filmowego "Moja bezpieczna droga do szkoły"
Konkurs organizowany był przez Oddział Prewencyjny Komendy Powiatowej Policji w Łasku. Po długich naradach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i wyróżniła wiele bardzo ciekawych prac plastycznych.
W gronie laureatów znaleźli się Oliwia Kałuża i Jan Perliński zajmujący wysokie miejsca. Wszyscy uczniowie klasy 3 wzięli czynny udział w konkursie przygotowując ciekawe prace plastyczne zgodne z ważną tematyką bezpieczeństwa na drodze. Zostali oni wyróżnieni i nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu łaskiego w dwóch kategoriach wiekowych: klas 1-3 oraz 4-7. Celem konkursu było promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach, utrwalenie wiedzy na temat zasad ruchu drogowego, ale również rozwijanie wyobraźni i umiejętności wypowiedzi artystycznej.
DYKTANDO „BIEGANE” W KLASIE TRZECIEJ
Dzieci nie przepadają za nauką ortografii, ale uwielbiają biegać i rywalizować. Czy można te trzy rzeczy połączyć? Jak najbardziej! Mało tego – nauka ortografii w biegu jest dla małych uczniów nie tylko atrakcyjna, ale także efektywna!
Przekonali się o tym uczniowi klasy trzeciej, którzy z wielkim entuzjazmem podeszli do niecodziennego dyktanda.
Dyktanda ruchowe mają za zadanie rozwinąć umiejętność czytania ze zrozumieniem, prawidłową wymowę oraz spostrzegawczość. Ponieważ organizujemy je w parach uczą także współpracy i odpowiedzialności za wynik, zmuszają do aktywności. Zapewniają przy tym świetną zabawę i wywołują sporo śmiechu, uwalniając hormony szczęścia. Ruch dodatkowo dotlenia mózg, co stymuluje jego aktywność.
Zobaczcie sami :)
EKOPRACOWNIA DLA NASZEJ SZKOŁY
Bardzo miło jest nam poinformować, że w dniu 11.10.2024 r. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił wyniki w ramach Konkursu "Nasze Ekologiczne Pracownie" – edycja 2024, a nasze zadanie pod nazwą "Ekopracownia przyrodniczo-geograficzna w Zespole Szkół w Marzeninie" znalazło się na liście zwycięzców konkursu.
ŚCIEŻKA SENSORYCZNA
Ścieżka sensoryczna z darów jesieni
Kształtowanie właściwej reakcji na dotyk, ćwiczenie równowagi, sprawności motorycznej, koordynacji ruchowej, planowania ruchu, pobudzania percepcji wzrokowo-ruchowej .
MISTRZ GRAFOMOTORYKI ZACZYNA OD SENSORYKI
Od października nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną pod hasłem „MISTRZ GRAFOMOTORYKI ZACZYNA OD SENSORYKI”, której celem jest rozwijanie sprawności motorycznych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w oparciu o autorski program „Terapii Ręki”.
Należy pamiętać, że sprawności grafomotorycznej nie osiąga się tylko i wyłącznie podczas tzw. ćwiczeń stolikowych, z kredką czy ołówkiem w ręce. Dzieci rozwijają się w ruchu. Powinny się ruszać, biegać, tańczyć, skakać i baraszkować . Powinny przede wszystkim wykonywać wiele zabaw w których wzmacniają siłę obręczy barkowej, kończyn górnych i chwytu są to aktywności polegające na rzucaniu, pchaniu, ciągnięciu, poruszaniu się w podporach. Wreszcie stopniowo powinny przygotowywać rękę do odpowiedniego chwytu narzędzia pisarskiego. Od prostego chwytu cylindrycznego poprzez grzbietowy chwyt palcowy, statyczny statywowy, aż do dynamicznego chwytu trójpalcowego, który powinien pojawić się około 6 roku życia.
Proces dojrzewania ręki do odpowiedniego chwytu wymaga wielu doświadczeń sensoryczno - motorycznych całej kończyny, ręki i palców, umiejętności manipulacji wewnątrz dłoni, a także możliwości wykonywania płynnych i ciągłych ruchów bez zbytniego napięcia mięśni i kompensacji. Dziecko nie nauczy się dobrze trzymać kredki, ołówka dopóki nie będzie czuło dobrze swoich palców i umiało nimi poruszać. Do tego potrzebna jest odpowiednia ilość doświadczeń, na początku w dużej trójwymiarowej przestrzeni, a dopiero na końcu na kartce papieru z ołówkiem w ręce.
Ćwiczenie pamięci i percepcji wzrokowej. Analiza i synteza wzrokowa w zabawie przy użyciu darów jesieni – kasztanów.
WYCIECZKA DO ZOO
W dniu 30 września 2024roku klasa 0 i 1 uczestniczyła w jednodniowej wycieczce do ZOO w Borysewie.
Tuż za bramą powitały wszystkich niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Spacerując ścieżkami wraz z Panią przewodnik udało nam się poobserwować m.in. Białe Tygrysy bengalskie, Białe Lwy, Pumę, Białe Wilki, Serwale, ale także Lemury, Bawoły indyjskie i Tapira. Stanęliśmy nawet oko w oko z Aligatorem.
Pobyt w ZOO Borysew dostarczył nam wiele radości, był dla nas wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Pełni nowych wrażeń, trochę zmęczeni ale w dobrych humorach, szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonanie jednej pracy przestrzennej z zastosowaniem dyni i tworzywa przyrodniczego (darów jesieni) .
Udział w konkursie skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z rodzicami i rodzeństwem :)