MAŁY LEKARZ – WIELKIE DOŚWIADCZENIE!

Daniel włącz . Opublikowano w Aktualnosci

Klasa II oraz nasze przedszkolaki wzięły udział w niezwykłych Warsztatach Medycznych „Mały Lekarz”, zorganizowanych przez Zdobywców Talentów.

To wyjątkowe zajęcia edukacyjne pozwoliły naszym najmłodszym wcielić się w rolę lekarzy. Ubrani w fartuchy i czepki medyczne, mali uczestnicy zgłębiali tajemnice ludzkiego ciała, poznawali funkcje poszczególnych narządów oraz uczyli się podstaw udzielania pierwszej pomocy. Bandażowanie, reagowanie w sytuacjach zagrożenia oraz... nakładanie gipsu na „złamany” palec – to tylko niektóre z praktycznych zadań, które przyniosły mnóstwo radości i wiedzy.

Zabawa? Tak. Nauka? Jak najbardziej. Odpowiedzialność? Właśnie tak dzieci uczą się, że troska o zdrowie swoje i innych to ważna sprawa.

Serdecznie dziękujemy Zdobywcom Talentów za przeprowadzenie warsztatów, które łączą naukę z zabawą i inspirują do marzeń o białym fartuchu! 

                                                        

UWAGA !

Daniel włącz . Opublikowano w Aktualnosci

 

Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych

Hulajnogi elektryczne stały się ostatnio bardzo popularnym środkiem przemieszczania się dzieci i młodzieży do szkoły. Należy jednak pamiętać, że może okazać się niebezpieczny. Warto zatem przestrzegać zasad ostrożności i przepisów ruchu drogowego. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki, więc warto mieć tego świadomość i korzystać z hulajnogi zgodnie z przepisami.

Hulajnoga elektryczna – jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

  1. 1.Hulajnoga elektryczna powinna być wyposażona:
  • z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • z boku - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej samochodowej, widoczne po obu stronach;
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
  1. 2.Hulajnoga elektryczna powinna być ponadto wyposażona w:
  • numer rozpoznawczy lub kod graficzny umożliwiający identyfikację hulajnogi elektrycznej, nadany i umieszczony przez producenta w sposób trwały na ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym;
  • podpórkę lub podpórki zapewniające stabilne ustawienie hulajnogi elektrycznej na podłożu.
  1. 3.Ograniczenie maksymalnej prędkości hulajnogi elektrycznej; zapewnienie skutecznego hamowania
  • W hulajnodze elektrycznej konstrukcja ogranicza rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h i zapewnia możliwość skutecznego hamowania.
  1. 4.Jakie uprawnienia, aby kierować hulajnogą elektryczną:
  • w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
  • dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

  1. 5.Obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną:
  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
  • korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
  • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego,
  1. 6.Kiedy można jechać hulajnogą elektryczną po chodniku:

Gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
  • zachowanie szczególnej ostrożności;
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
  1. 7.Hulajnoga elektryczna - zakazy
  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
  • czepiania się pojazdów;
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
  1. 8.Parkowanie hulajnogi elektrycznej:

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

                                                                                                          Z poważaniem

                                                                                   Dyrekcja Zespołu Szkół w Marzeninie

DZIEŃ PIŻAMY W GRUPIE PSZCZÓŁEK I MISIÓW

Daniel włącz . Opublikowano w Aktualnosci

       W poniedziałek nasze przedszkolaki z grupy Pszczółek i Misiów świętowały wyjątkowe wydarzenie – Dzień Piżamy! Od samego rana dzieci z dumą i radością prezentowały swoje piżamowe stylizacje – było kolorowo, miękko i bardzo wesoło!

Ten dzień obfitował w emocje i atrakcje. Na dzieci czekały tatuaże świecące w ciemności, kolorowe warkoczyki, a także przedszkolne kino z wyjątkową przekąską – zamiast popcornu chrupaliśmy jabłuszka i marchewki, oglądając razem pełen ciepła film Lilo i Stich.

Ale Dzień Piżamy to coś więcej niż tylko zabawa. To Dzień Zdrowia i Solidarności z chorymi dziećmi. Dlaczego właśnie piżama? Bo to codzienny strój wielu dzieci, które zmagają się z chorobą i przebywają w szpitalach – noszą piżamy nie tylko nocą, ale przez cały dzień.

W geście solidarności ubraliśmy się w piżamy wszyscy – dzieci i panie. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego ten dzień jest tak ważny i jak możemy pomagać innym. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przygotowały kolorowe magnesy, które trafią do chorych dzieci jako symbol wsparcia i otuchy.

Na koniec wspólnie zapakowaliśmy paczkę pełną dobra: znalazły się w niej puzzle, kredki, kolorowanki i małe paczuszki – osobiste upominki, które wywołają uśmiech na niejednej twarzy.

Jednoczmy się w dobrych gestach – bo nawet najmniejszy może stać się początkiem czegoś wielkiego. :)

                                                        

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration from FCT