KONKURS "KSIĄŻKA MÓWI"
W Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu 07.11.2023 roku odbył się etap rejonowy konkursu pięknego czytania "KSIĄŻKA MÓWI". Inicjatorem Konkursu był Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, a organizatorem min. Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu.
Konkurs miał na celu min. rozwijanie czytelnictwa, pracę nad dykcją oraz upowszechnianie dokonań artystycznych patronów roku 2023:
Aleksandry Piłsudskiej, Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry i Włodzimierza Przerwy-Tetmajera.
Konkurs był wyjątkową okazją do przedstawienia utworów wybitnych polskich pisarzy w interpretacji młodych czytelników.
Konkurs był dedykowany dla klas VII i VIII. Do etapu szkolnego zgłosiło się 10 uczniów. Szkolna Komisja Konkursowa w składzie : Sławomira Szadkowska, Marta Konieczna, Barbara Krysztofiak - wyłoniła dwie uczennice, które reprezentowały naszą szkołę na etapie rejonowym. Były to:
Zofia Mielczarek
Blanka Wolniak
Za udział w konkursie na etapie rejonowym dziewczyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, natomiast uczestnicy etapu szkolnego otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Gratulujemy!
Dodatkowo 30.11.23 na Finale Konkursu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zgierzu, naszej Bibliotece Szkolnej jako jednej z pięciu Bibliotek Szkół Podstawowych w województwie łódzkim, została przekazana nagroda za propagowanie czytelnictwa w ramach konkursu. Dlatego już niedługo z tytułu tej nagrody dotrą do naszej Biblioteki Szkolnej nowe lektury szkolne.
KONKURS POWIATOWY "ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA"
Uczennice klasy VIII naszej szkoły w składzie: Julia Kocobolska, Natalia Nowacka, Blanka Wolniak wzięły udział w powiatowym konkursie na najlepszą sałatkę/surówkę w ramach „ Światowego Dnia Rzucania Palenia” pod hasłem „ Papierosów nie palimy bo wolimy witaminy”. Organizatorami konkursu byli: Urząd Miasta i Gminy w Łasku, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łasku oraz Gmina Widawa. Etap powiatowy konkursu odbył się 16 listopada 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Łasku. Nasza wspaniała drużyna wykonała pyszną sałatkę owocową „Sałatka z mango i awokado” oraz zaprezentowała hasło: „Z NIKOTYNĄ PRECZ, OWOCE TO DOBRA RZECZ”.
Kraina Świętego Mikołaja - wyjazd do Michałówki
1 grudnia nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Michałówki - uroczego gospodarstwa położonego niedaleko Lutomierska. W miłej atmosferze dzieci ozdabiały świąteczne ciasteczka. Dzieci brały również udział w warsztatach plastycznych na których własnoręcznie tworzyły ozdoby choinkowe. Było również spotkanie z Mikołajem , który wręczał dzieciom upominki.
Zapraszamy do oberzejnia relacji z naszego wyjazdu. :)
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
„Będę kochał i szanował moją Ojczyznę Polskę…”
Tymi słowami rozpoczęli swoje ślubowanie uczniowie klasy pierwszej, którzy w ten sposób, oficjalnie stali się częścią społeczności Zespołu Szkół w Marzeninie. 27.10.2023 dzielna 18-tka naszych „pierwszaków” zabrała nas w podróż swoim pociągiem „do przyszłości”, prezentując wysokie umiejętności szkolne wyrażone w piosence, wierszu i dialogu, indywidualnie, w duecie i w całej grupie. Zapewnili nas o znajomości swoich obowiązków szkolnych, swoim przywiązaniu do Ojczyzny, znaczenia przyjaźni i wartości zdrowego trybu życia. Nie byli na scenie sami. Mieli obok siebie swoje starsze koleżanki z klasy IV-tej, które przywitały ich piosenką-prezentem „Góry – do góry!”. Były również prezenty od przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Jednak największym prezentem była dla nich była obecność Rodziców oraz Babć i Dziadków, którzy nie kryli wzruszenia i dumy ze swych pociech.
Ta piękna uroczystość, jedna z najważniejszych w życiu naszej szkoły, była kolejną okazją do wzmocnienia więzi łączących Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników naszej szkoły, utrwalenia wartości wynikających z symboli narodowych i szkolnych. Słowa uznania i podziękowania za przygotowanie uroczystości, kierujemy do wychowawcy klasy - Pani Doroty Jaworskiej, Pani Beaty Jakubczak i Pana Andrzeja Szymczaka. Szczególnie dziękujemy za zaangażowanie Rodzicom uczniów klasy pierwszej, którzy przygotowali wspaniałą dekorację i poczęstunek dla gości.
Nasi szkolni debiutanci, z pewnością zapamiętają już na zawsze ten szczególny dla nich dzień, swoje emocje, dumę, wzruszenie i wdzięczność.
Warsztaty ozdób świątecznych
W ten przedświąteczny czas klasy 2 i 3 z wychowawcami udały się do Fabryki Ozdób Świątecznych "Szkło-Dekor' w Piotrkowie Trybunalskiem. Szklane ozdoby cieszą nasze oczy w każdej święto Bożego Narodzenia. Od pokoleń są najpopularniejszą i najpiękniejszą grudniową dekoracją.
Ale jak powstają te kruche, szklane cuda?
Warsztaty w których uczestniczyliśmy pozwoliły nam nie tylko zapoznać się z tajnikami produkcji, ale także na wykonanie własnych ozdób choinkowych. Wszyscy jesteśmy już przygotowani do udekorowania własnych świątecznych drzewek.
Czekają nas piękne chwile spędzone w gronie najbliższych w towarzystwie wesołej choinki.
Wesołych Świąt ! :)
Opiekunowie: Katarzyna Szczecińska i Jolanta Siwek
Dzień Życzliwości 21.11.2023
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Przesyłania Pozdrowień. Członkowie Samorządu od rana rozdawali uśmiechnięte naklejki i kartki z pozdrowieniami i życzeniami, które można było wcześniej wrzucić do żółtej skrzyneczki ,,życzliwości". Dodatkowo miał miejsce konkurs na najbardziej słoneczny ubiór. Równocześnie wygrały klasa 1,2 i 3 , gdzie od żółtego koloru wręcz,, kręciło się w głowie".
To był wyjątkowy dzień,pełen pozytywnych emocji, uśmiechów i życzliwych gestów. Pamiętajmy, że bycie życzliwym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości nam i inny osobom w naszym otoczeniu.
Bądźmy życzliwi na co dzień, nie tylko od święta!
Świąteczna zbiórka charytatywna
Fundacja Gajusz jest zespołem, który zapewnia dzieciom miłość i profesjonalną opiekę. Wsparcie otrzymuje ponad 1200 małych podopiecznych rocznie. Załoga jest na każdy ból, strach, łzę – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w święta.
Miłość jest silniejsza niż strach. Dzięki niej powstała fundacja GAJUSZ. Gdy siedmiomiesięczny Gajuszek walczył o życie, jego mama obiecała Sile Najwyższej, że jeśli jej maluszek przeżyje, to ona będzie pomagała chorym i osamotnionym dzieciom. Robi to od 1998 r. Za dzieci odpowiadają dorośli. Dlatego fundacja zatrudnia ponad 160 profesjonalistów z sercem, których wspiera ponad 330 wolontariuszy. Ci ludzie sprawiają, że mali podopieczni są radośni, bezpieczni i odzyskują wiarę w dobro świata. Pomoc na najwyższym poziomie zapewniamy dzięki Darczyńcom. Zaledwie 50% naszych działań jest finansowanych ze środków publicznych. Resztę każdego roku pozyskujemy od osób prywatnych, firm i instytucji.
W naszej szkole ruszyła świąteczna zbiórka charytatywna dla Podopiecznych Hospicjum oraz Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego Tuli Luli prowadzonych przez Fundację Gajusz.
Wszystkie informacje dotyczące zbiórki umieszczone są na plakacie.
Gorąco zachęcamy do włączenia się w zbiórkę.
Dziękujemy za okazane serce i wsparcie !
11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi –
N I E P O D L E G Ł O Ś Ć”
Akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowali uczniowie klas VIII i VII, którzy recytowali wiersze. Chór złożony z uczniów klasy VI i V zaśpiewał piosenki patriotyczne.
Cały występ miał charakter interaktywny i został poprowadzony przez Pana Tomasza Tkaczuka w formie lekcji historii. Nauczyciel omawiał wybrane zagadnienia z czasu zaborów a uczniowie odpowiadali na zadawane pytania. Wystrój nawiązywał do obchodzonego święta: wokół brzozowego krzyża leżące żółte liście a wśród nich różne akcesoria.
Po akademii odbył się uroczysty „Polonez na 100 par” ulicami Marzenina przy akompaniamencie akordeonisty Pana Andrzeja Szymczaka.