„ PRZYRODA WOKÓŁ NAS”
„Cała ta zieleń na naszej planecie jest po prostu niesamowita, no nie? (...) Robimy wszystko, by się jej pozbyć, a tymczasem w niektórych sytuacjach tylko ona może nas ocalić”
Patrick Ness
Za pośrednictwem Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół w Marzeninie, uczniowie klas I-VI brali udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Łasku oraz Nadleśnictwo Kolumna. W konkursie „PRZYRODA WOKÓŁ NAS” uczestnicy mogli rozbudzić swoje wodze wyobraźni i przedstawić świat fauny i flory widziany oczami dziecka.
23.05.24 odbyło się uroczyste rozdanie nagród oraz pamiątkowych dyplomów. Spośród blisko 120 prac, które brały udział w konkursie zauważone i nagrodzone zostały również dzieła naszych uczniów.
Wyróżnieni laureaci:
Lena Walusińska
Jakub Kamieniak
Nikola Licha
Weronika Stasiak
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
WYCIECZKA DO KAROLINA POD WARSZAWĄ
8 maja 2024r. klasy II i III wybrały się na wycieczkę do Karolina pod Warszawą do Centrum Folkloru Polskiego na wspaniały koncert pt. „Magiczna Podróż - Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Magiczny świat współczesnego teatru zaprosił naszych uczniów w niezwykłą podróż! Trójka głównych bohaterów: Agnieszka, jej brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych – Pan Kajetan, zabrali nas w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi poznaliśmy niezwykłe rzemiosło ludowe, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe, zwyczaje i tradycje. Odwiedziliśmy barwne i fascynujące krainy: Mazowsze (Wilanów), Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę (Szamotuły), Śląsk (Wilamowice i Rozbark), Spisz (Jurgów) oraz Lubelszczyznę (Krzczonów). Potem zwiedziliśmy Pałac Karolin, siedzibę Zespołu „Mazowsze” i zapoznaliśmy się z historią powstania PZLPiT „Mazowsze”.
Celem wyjazdu było przygotowanie dzieci do odbioru kultury ludowej, zapoznanie z charakterem poszczególnych regionów w Polsce, oraz wzbudzanie szacunku do polskiego folkloru.
To był niezwykle udany dzień.
Opiekunowie: Katarzyna Szczecińska. Jolanta Siwek, Sławomir Wolniak
1-3 MAJA
XXIII powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „ Młodzież zapobiega pożarom”- 19.04.2022 r.
Uczniowie naszej szkoły: Jan Juszczak, Alan Pakuła kl. VI, Oliwier Buczkowski, Oskar Jasiniak, Antoni Saleta, Mateusz Wcisły, Oskar Wolniak kl. V, Ewa Dąbrowska – Strzelczyk, Kacper Kostrzewa, Wojciech Madaliński i Iga Okrasa kl. IV wzięli udział w powiatowym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki przeciwpożarowej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
XXIII powiatowe eliminacje OTWP odbyły się 19 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół w Widawie. Konkurs był podzielony na dwa etapy – pierwszy pisemny, kwalifikujący do etapu drugiego. W kolejnym etapie uczniowie musieli odpowiedzieć już ustnie na pięć pytań. Po naprawdę zażartym pojedynku, w którym uczestnicy wykazywali się imponującą wiedzą, w pierwszej grupie, czyli uczniów klas I – IV Szkół Podstawowych uczennica z naszej szkoły zajęła: V miejsce Ewa Dąbrowska – Strzelczyk. W drugiej grupie, czyli uczniów klas V – VIII z naszej szkoły uczniowie zajęli : II miejsce Jakub Panek oraz IV miejsce Mateusz Wcisły( opiekun p. Daniel Łamek). Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zyskali ogromną satysfakcję i zdobyli ciekawe nagrody. Wielkie gratulacje:-)
SADZENIE DRZEW
Za oknem wiosna, przyroda budzi się do życia,a że my kochamy naturę to postanowiliśmy zrobić dla niej coś wyjątkowego. Klasa 7 z Zespołu Szkół w Marzeninie wraz ze sklepem Mrówka z Łasku posadziła drzewka na terenie naszej szkoły w ramach projektu Wiosna z Mrówką. Piękna pamiątka i coś pożytecznego poprzez zabawę i wspólną integrację. Dziękujemy za umożliwienie uczestnictwa w tym przedsięwzięciu mając na uwadze że drzewka trzeba sądzić, a nie je niszczyć czy wycinać.
ZAPRASZAMY DO KONKURSU
WIELKANOCNE WSPOMNIENIA
Wielkanoc to jedno z ważniejszych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez chrześcijan na całym świecie, wyjątkowo bogate w zwyczaje, które na przestrzeni wieków pielęgnowały kolejne pokolenia. Klasy 2 oraz 3 i 4 przygotowały wielkanocne przedstawienie pełne wiosennej radości. Mali artyści zaprezentowali na szkolnej scenie tradycje związane z tym świętem. Były ludowe piosenki i skoczne poleczki. W trakcie wydarzeń nie mogło zabraknąć charakterystycznych elementów, takich jak kogucik i gaik, które symbolizują odrodzenie. Kogucik jest symbolem nadziei i nowego życia, a gaik – budzącej się wiosny i radości. Publiczność entuzjastycznie reagowała na prezentację małych artystów nagradzając ich gromkimi brawami. Dzięki takim elementom, szkolne przedstawienie wielkanocne stało się punktem wyjścia, które integruje społeczność szkolną i pielęgnuje polskie tradycje.