MISTRZ GRAFOMOTORYKI ZACZYNA OD SENSORYKI
Od października nasze przedszkole realizuje innowację pedagogiczną pod hasłem „MISTRZ GRAFOMOTORYKI ZACZYNA OD SENSORYKI”, której celem jest rozwijanie sprawności motorycznych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w oparciu o autorski program „Terapii Ręki”.
Należy pamiętać, że sprawności grafomotorycznej nie osiąga się tylko i wyłącznie podczas tzw. ćwiczeń stolikowych, z kredką czy ołówkiem w ręce. Dzieci rozwijają się w ruchu. Powinny się ruszać, biegać, tańczyć, skakać i baraszkować . Powinny przede wszystkim wykonywać wiele zabaw w których wzmacniają siłę obręczy barkowej, kończyn górnych i chwytu są to aktywności polegające na rzucaniu, pchaniu, ciągnięciu, poruszaniu się w podporach. Wreszcie stopniowo powinny przygotowywać rękę do odpowiedniego chwytu narzędzia pisarskiego. Od prostego chwytu cylindrycznego poprzez grzbietowy chwyt palcowy, statyczny statywowy, aż do dynamicznego chwytu trójpalcowego, który powinien pojawić się około 6 roku życia.
Proces dojrzewania ręki do odpowiedniego chwytu wymaga wielu doświadczeń sensoryczno - motorycznych całej kończyny, ręki i palców, umiejętności manipulacji wewnątrz dłoni, a także możliwości wykonywania płynnych i ciągłych ruchów bez zbytniego napięcia mięśni i kompensacji. Dziecko nie nauczy się dobrze trzymać kredki, ołówka dopóki nie będzie czuło dobrze swoich palców i umiało nimi poruszać. Do tego potrzebna jest odpowiednia ilość doświadczeń, na początku w dużej trójwymiarowej przestrzeni, a dopiero na końcu na kartce papieru z ołówkiem w ręce.
Ćwiczenie pamięci i percepcji wzrokowej. Analiza i synteza wzrokowa w zabawie przy użyciu darów jesieni – kasztanów.