Projekt edukacyjny z plastyki - film
W marcu 2018 r. uczniowie klasy VII, w ramach zajęć plastyki, realizowali projekt edukacyjny, którego celem było nakręcenie filmu. Wcześniej, na lekcjach plastyki, poznawali w teorii zagadnienia związane z filmem. Mieli na wykonanie zadania trzy tygodnie.
Pracami kierowały: Zuzia Bartczak i Natalka Jackowska.
Uczniowie wspólnie ustalili temat filmu, Natalka napisała scenariusz, Zuzia kierowała grą aktorów, pełniła bowiem funkcję reżysera. Wszyscy uczniowie przygotowali i przynieśli do szkoły w dniu nagrywania filmu proste, lecz wystarczające rekwizyty. Kamerę obsługiwało dwoje uczniów: Mikołaj Paradowski i Adam Raszewski. Nagrywanie tego kilkuminutowego filmu zajęło uczniom prawie dwie lekcje. Wielokrotnie powtarzano nagrywanie ujęć. Początkowo część uczniów była zestresowana i zapominała tekst. W końcu udało się nagrać wszystkie sceny. Montażem filmu zajęła się Kasia Bednarkiewicz z klasy VI.
Wszyscy spisali się dobrze, powiedziałabym, na miarę swoich umiejętności. Troje uczniów (Zuzia Bartczak, Natalka Jackowska i Mikołaj Paradowski), moim zdaniem, odegrało swoje role świetnie, może kiedyś zobaczymy ich na wielkim ekranie. Zapraszam do obejrzenia filmu i przymknięcie oka na drobne błędy i niedoskonałości jest to bowiem ich pierwsze, wspólne, klasowe filmowe dzieło.
Projekt edukacyjny z plastyki
W styczniu 2018 r. uczniowie klasy VI, w ramach zajęć plastyki, realizowali projekt edukacyjny, którego celem było zaprojektowanie i zbudowanie modelu domu. Mogli pracować w grupach lub indywidualnie. Wolno im było wykorzystać pudełka tekturowe po różnego rodzaju produktach. Dom powinien mieć ładną, kolorową elewację wykonaną z kolorowych papierów, bibuły lub być pomalowany farbami. Jak uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem zobaczcie sami. Moim zdaniem, na uwagę zasługują dwa domy wykonane indywidualnie przez Kasię Bednarkiewicz i Wiktorię Pietrzak.
Święto Konstytucji 3 Maja- 27.04.2018 r.
Dnia 27 kwietnia 2017 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy V pod kierunkiem p. D. Łamka i p. A. Szymczaka przedstawili program słowno- muzyczny, który przybliżył tę ważną kartę w historii naszej OJCZYZNY. Pokazali okoliczności w jakich doszło do uchwalenia XVIII- wiecznej Rzeczypospolitej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie KONSTYTUCJI. Swoją postawą uczniowie pokazali, jak należy uczyć się patriotyzmu i pielęgnować pamięć naszych przodków. Dekoracja nawiązywała do symboli narodowych Ojczyzny i 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
"Niech się święci 3 Maja"
Dnia 27 kwietnia 2018 roku w Z.S. w Marzeninie został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pt. "NAJPIĘKNIEJSZY PTAK - ORZEŁ BIAŁY". Chęć wzięcia udziału w konkursie zadeklarowali uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Wpłynęło 61 prac, z których 26 wybrano do galerii szkolnej, znajdującej się na I piętrze budynku szkoły. Wszystkie prace wykonane były niezwykle starannie i pomysłowo. Uczniowie zastosowali różnorodne i ciekawe techniki, dlatego ocena ich była bardzo trudna. Komisja w składzie: Renata Lewińska, Monika Suwald i Bogusława Bajer oceniła wszystkie prace konkursowe. I miejsce przyznano uczennicy klasy II - Blance Wolniak, II miejsce zdobyła uczennica kl. III - Zuzanna Gutowska, a III miejsce uczennica klasy VI - Wiktoria Pietrzak. Wyróżnienie przyznano uczennicy klasy VII - Martynie Malarz, uczennicy klasy II - Małgorzacie Majchrzak i uczniowi klasy II – Adamowi Kicie. Pan Dyrektor Krzysztof Jaworski wręczył zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe oraz drobne upominki po akademii z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy. Szczególne podziękowania należą się wych. kl. I, p. Dorocie Jaworskiej za przygotowanie wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie.
"Kręci ich bezpieczeństwo" - powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - 23.04.2018 r.
Celem turnieju wpisującego się zagadnieniowo w ogólnopolską kampanię „ Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Dnia 23 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łasku odbył się finał eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego zorganizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łasku. Przeprowadzili konkurencje polegające na sprawdzeniu wiedzy z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, który zweryfikowano przeprowadzając test oraz sprawdzian praktycznych umiejętności w jeździe rowerem po torze przeszkód.
W kategorii szkół podstawowych drużyna z naszej szkoły: Weronika Ludwisiak, Mikołaj Dłużyński i Bartek Niewiadomski zajęła I miejsce w powiecie.
Weronika Ludwisiak zajęła II miejsce w klasyfikacji generalnej uczniów Szkół Podstawowych. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, dobrymi umiejętnościami praktycznymi, otrzymali, dyplomy i puchar oraz upominki rzeczowe. Gratulujemy i życzymy powodzenia na eliminacjach wojewódzkich:- )
Rajd pieszy. 155-lecie Powstania Styczniowego - 21.04.2018 r.
Dnia 21 kwietnia 2018 roku reprezentująca grupa dzieci z naszej szkoły wraz z p. Pauliną Kaczmarek uczestniczyła w 43 Rajdzie Powstańców z 1863 roku pt. „ŚLADAMI ŁUKI BAKOWICZA”. Trasa przebiegała przez takie miejscowości jak: Sędziejowice - Stare Kozuby - Nowe Kozuby - Podule - Sobiepany - Brzeski - Grabia - Sędziejowice (ok. 14 km). To była wspaniała lekcja historii przy pięknej pogodzie. Mogliśmy sobie przypomnieć, iż w naszej gminie miała miejsce jedna z nielicznych zwycięskich bitew niepodległościowych sprzed 155 lat. Tym samym mieliśmy okazję złożyć hołd tym wydarzeniom i ich uczestnikom. To była również okazja, by zawrzeć nowe znajomości, ponieważ w rajdzie uczestniczyło niemal 500 turystów. Podczas rajdu dzieci i młodzież mogła się wykazać znajomością wiedzy o Powstaniu Styczniowym oraz odegrać scenkę teatralną z dowolnie wybranego fragmentu książki „Sprawy Łuki Bakowicza”. Czas podczas jednej z przerw umilał nam również konkurs pieśni patriotycznej, który skierowany był dla dorosłych.43. Rajd Powstańców 1863 Roku „Śladami Łuki Bakowicza” zorganizowali: sieradzki Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, gmina Sędziejowice i Nadleśnictwo Kolumna. Współorganizatorami byli: Urząd Miasta Sieradza, Starostwo Powiatowe w Sieradzu, koło turystyczno-krajoznawcze „2” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sieradzu, Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sędziejowicach.
Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy "Spotkajmy się w krainie Narnii" - 19.04.2018 r.
19 kwietnia po raz czwarty Biblioteka Pedagogiczna w Łasku zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy "Spotkajmy się w krainie Narnii". Skierowany on był do uczniów klas IV–VII ze szkół podstawowych powiatu łaskiego. Łącznie zgłosiło się 10 trzyosobowych drużyn. Pytania konkursowe dotyczyły kolejnych trzech części książki C.S Lewisa: „Podróż Wędrowca do Świtu”, „Srebrne krzesło”, „Koń i jego chłopiec”. Uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział po raz pierwszy.
Nasza drużyna z klasy VI w składzie: Gabrysia Okrasa, Kamil Buczkowski, Gracjan Okrasa, zajęła szóste miejsce.
Dzień Patrona Szkoły - 18.04.2018 r.
W dniu 18 kwietnia świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji uczniowie klasy szóstej przygotowali uroczystość. Na początku dzieciom została przypomniana sylwetka naszego patrona Jakuba Szymkiewicza. Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali scenki, które przedstawiały problemy i trudności z jakimi mogą się zmagać na co dzień dzieci. Przedstawienie miało być symbolicznym lustrem, w którym można było zobaczyć siebie, raz jako tych dobrych a czasami jako tych, którzy sprawiają przykrość innym. Scenki poruszały problem akceptacji, przyjaźni, używek, przeciwstawiania się presji kolegów oraz relacji pomiędzy rodzeństwem. Obejrzane sytuacje i problemy czasem kończyły się dobrze, do innych zakończenie trzeba było dopisać samemu. Scenki skłaniały dzieci do refleksji. Czy cenią przyjaciół tylko przez pryzmat pieniędzy i posiadanych rzeczy? Czy umieją odmówić używek i przeciwstawić się presji kolegów? Co zrobić, żeby nie być samotnym i mieć przyjaciół? Jak nie kłócić się z rodzeństwem i nauczyć się z nim normalnie rozmawiać? Przedstawienie miało na celu zmotywowanie do przemyśleń nad sobą i swoim postępowaniem, aby móc dokonać właściwych zmian i posunięć w swoim życiu. Zakończyła je tematycznie związana z nim piosenka w wykonaniu wszystkich uczestników.
Więcej artykułów…
- Dzień Świętego Patryka – 13.04.2018 r.
- Konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę i ozdobę wielkanocną - 26.03.2018 r.
- e Twinning projekt z języka angielskiego
- Życzenia Wielkanocne 2018
- Misterium Zmartwychwstania Pańskiego w Zespole Szkół w Marzeninie
- PARK NAUKI, ROZRYWKI I ZABAWY „CERAMILANDIA” W LUTOMIERSKU - 26.03.2018 r.
- XIX powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „ Młodzież zapobiega pożarom”- 22.03.2018 r.
- ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET 2018
- „JESTEŚMY RAZEM” - 5-6 lutego 2018 r.
- FERIE NA LODOWISKU – 05.02.1018 r.