Zarządzenie Dyrektora Zespołu Szkół w Marzeninie z dnia 01 września 2021 r.

Marek włącz . Opublikowano w Aktualnosci

Zarządzenie
Dyrektora Zespołu Szkół w Marzeninie
z dnia 01 września 2021 r.

 zmieniające zarządzenie w sprawie wdrożenia procedury związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych, mających na celu ochronę zdrowia i życia pracowników Zespołu Szkół w Marzeninie

 Na podstawie art. 30 ust. 1 i art. 33 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 i 1378; z 2021r. poz.1038), art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842, 2112, 2113, 2123, 2157, 2255, 2275, 2320, 2327, 2338, 2361, 2401 oraz z 2021 r. poz. 11, 159, 180, 694, 981 i 1023), § 25 ust. 1 pkt 2) lit. c) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 861, 879, 905, 957, 1013, 1054, 1116 i 1125) oraz art. 100 § 1, art. 207 § 1 i art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 i 2432) zarządzam, co następuje:

§ 1.Wprowadza się Procedurę ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 oraz rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi wywołanej tym wirusem w Zespole Szkół w Marzeninie stanowiącą załącznik do niniejszego Zarządzenia.

§ 2. Nadzór nad realizacją zarządzenia sprawuje Dyrektor Szkoły.

§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Dyrektor Zespołu Szkół w Marzeninie
                   Krzysztof Jaworski

Procedura ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 oraz

rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi wywołanej tym wirusem

w Zespole Szkół w Marzeninie.

1. CEL PROCEDURY

1.Celem poniższej procedury jest ochrona uczniów/wychowanków oraz pracowników Zespołu Szkół w Marzeninie przed zakażeniem koronowirusem SARS-CoV-2.

2. Właściwe postępowanie zapobiegające zarażeniu koronawirusem.

2. STOSOWANIE

1. Procedura skierowana jest do wszystkich pracowników oraz uczniów Zespołu Szkół w Marzeninie.

3. POSTĘPOWANIE

3.1 ZASADY OGÓLNE

1.Nauczyciele oraz pozostały personel zapewnia uczniom/podopiecznym odpowiednie warunki sanitarne, opiekuńcze i edukacyjne. W związku z powyższym wprowadza się:

  1. określone zasady organizacji pracy,
  2. dodatkowe środki dezynfekcji tj. udostępnia się dozowniki z płynem odkażającym przy wejściach głównych oraz w wyznaczonych punktach szkoły oraz maty dezynfekujące spodnią część obuwia.
  3. przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

2. Bezwzględnie stosowane są wzmożone procedury sanitarno – higieniczne.

   3.W wejściach do budynku Zepołu szkół umieszcza się numery telefonów do kontaktu z      inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999, 112.

4. Należy ograniczyć, do niezbędnego minimum, przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.

5. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, które wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.

6. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

7. Zachowuje się dystans, tj. minimalną odległości pomiędzy osobami wynoszacą 1,5 m.

8. Stosuje się częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), przy stosowaniu płynów do dezynfekcji dłoni.

9. Stosuje się ochronę podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

10.Stosuje się maseczki ochronne w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

11.Wszyscy pracownicy szkoły zaopatrywani są w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos – maseczki.

12. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.

13. Dla pracowników szkoły oraz uczniów rekomenduje się szczepienia w zakresie ochrony przez zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19.

14. Zapewnia się sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia/podopiecznego tj. wykorzystuje się techniki komunikacji na odległość, głównie drogą telefoniczną oraz drogą elektroniczną (e-dziennik, e-mail).

33.2 ORGANIZACJA PRACY I OPIEKI W ZESPOLE SZKÓŁ W MARZENINIE

1. Do Zespołu Szkół w Marzeninie może uczęszczać wyłącznie uczeń/wychowanek zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, w sytuacji gdy jego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

2. Uczniowie/wychowankowie mogą być przyprowadzani do szkoły/przedszkola i odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie oraz uczniowie/wychowankowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

3. Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek zgłaszania nauczycielowi lub dyrekcji wszelkich poważnych dolegliwości  i chorób zakaźnych lub pasożytniczych dziecka.

4. W wejściach do budynku szkoły/przedszkola umieszcza się  numery telefonów do właściwej stacji sanitarno- epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

5.Przy każdym wejściu do szkoły/przedszkola, w każdej sali lekcyjnej, na korytarzach, w toaletach, bibliotece, pomieszczeniach administracyjnych, kuchni, jadalni, znajdują się zestawy składające się ze środka do odkażania dłoni, maseczek, rękawic ochronnych, ręczników papierowych.

Ponadto przy wejściach głównych szkoły i przedszkola znajdują się maty dezynfekujące spodnią część obuwia.

6.Opiekunowie odprowadzający dzieci do przedszkola i szkoły przekazują dzieci wyznaczonym pracownikom szkoły w drzwiach wejściowych. Sami nie wchodzą do budynku szkolnego.

7.Ogranicza się przebywanie w Zespole Szkół w Marzeninie osób trzecich do niezbędnego minimum (w sytuacji wyjątkowej obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych).

8.Wszyscy pracownicy szkoły zaopatrywani są w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos – maseczki, przyłbice.

9.Uczniowie wchodzą do szkoły pojedynczo w maseczkach. Po poddaniu się pomiarowi temperatury ciała przy użyciu termometru bezdotykowego oraz zdezynfekowaniu dłoni i spodniej części obuwia, udają się do szatni zachowując dystans społeczny. Po opuszczeniu szatni udają się do swoich izb lekcyjnych i zajmują miejsce w ławce. Od tego momentu uczniowie nie mają obowiązku zasłaniania ust i nosa.

10. Wychowankowie wchodzą do przedszkola pojedynczo bez obowiązku zasłaniania ust i nosa. Nie poddają się obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała. Pomiar temperatury ciała wychowanków z zastosowaniem termometru bezdotykowego, stosuje się w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Zachowując dystans społeczny, pod opieką wyznaczonego pracownika wychowankowie udają się do szatni, a następnie przekazani są nauczycielom wychowawcom przedszkolnym. Będąc w sali obowiązkowo myją dłonie w toaletach.

3.3 ORGANIZACJA ZAJĘĆ W SZKOLE

1. Zapewnia się organizację pracy i jej koordynację z zachowaniem dystansu między osobami przebywającymi na terenie zespołu szkół, szczególnie w miejscach wspólnych, ograniczającą gromadzenie się uczniów.

2. W szkole nie organizuje się zbiorowych przerw międzylekcyjnych. Nie ma dzwonków.

3. Uczniowie są pod stałą opieką nauczycieli, który mają z nimi zajęcia i spędzają z nimi przerwy.

4. Nauczyciele współpracując ze sobą : I piętro w ramach kształcenia zintegrowanego, II piętro w ramach klas IV-VIII, ustalają czas trwania prowadzonych przez siebie zajęć tak, by poszczególne klasy mogły spędzać przerwy indywidualnie.

5. Organizując zajęcia na terenie boiska należy wcześniej wyznaczyć wykorzystując do tego celu pachołki, taśmy, itp., obszar dedykowane konkretnej klasie czy grupie uczniów/wychowanków.

6. Obowiązują ogólne zasady higieny: ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust, regularne, częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły/przedszkola przed jedzeniem, po jedzeniu, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety oraz w innych uzasadnionych przypadkach),

7. Usuwa się przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć   na bieżąco są czyszczone/dezynfekowane.

8. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

9. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także  w czasie zajęć.

10. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.

11. Uczniowie korzystają z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.

12. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

13. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć jest regularnie czyszczony z
użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości zabezpiecza się go przed używaniem.

14. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga myte są detergentem/dezynfekowane po każdym dniu zajęć.

15. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe wyłącznie dla uczniów/wychowanków dojeżdżających autobusem szkolnym. Wykorzystywane są w tym celu określone, wolne w tym czasie sale dydaktyczne.  Zajęcia świetlicowe mogą być realizowane również w miarę możliwości w sali gimnastycznej, pracowniach informatycznych oraz na terenie boiska szkolnego. Godziny pracy świetlicy odpowiadają potrzebom zapewnienia opieki uczniom i wychowankom przed i po zajęciach szkolnych.

16, Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.

17. Ustala się zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.

18. Ustala się zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece szkolnej.

19. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, stosuje się:

- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,

- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,

- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,

- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,

3.4 ORGANIZACJA ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU

1.Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci nie może być mniejsza niż 1,5m2 na dziecko.

* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczeń kuchni, pomocniczych (ciągów komunikacyjnych wewnętrznych, pomieszczeń porządkowych, higieniczno-sanitarnych np. łazienek).

2. Do grupy dzieci przyporządkowani są w miarę możliwości organizacyjnych ci sami opiekunowie.

3.Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

4. Dzieci przyprowadzane/odprowadzane są przez osoby zdrowe.

5. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.

6. Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają obowiązek

zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min.1,5 m.

7.Wychowankowie wchodzą do przedszkola pojedynczo bez obowiązku zasłaniania ust i nosa. Nie poddają się obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała. Pomiar temperatury ciała wychowanków z zastosowaniem termometru bezdotykowego, stosuje się w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Zachowując dystans społeczny, pod opieką wyznaczonego pracownika wychowankowie udają się do szatni, a następnie przekazani są nauczycielom wychowawcom przedszkolnym. Będąc w sali obowiązkowo myją dłonie w toaletach

8. Dziecko przed rozpoczęciem pobytu w sali myje ręce. Należy dopilnować, aby dzieci robiły to także przed posiłkami, po posiłkach, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.

9. Dziecko ma mierzoną temperaturę ciała w sytuacji stwierdzenia objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

10.01.09.2020 r. dzieci przynoszą do przedszkola: buty na zmianę (podpisane), ubrania do przebrania (podpisane) - zapakowane w worek, plecak lub torbę (podpisaną).

11. Dzieci nie przynoszą do przedszkola żadnego picia, przekąsek - przedszkole zapewnia wodę niegazowaną, kompot. Wychowankowie korzystaja z posiłków przygotowanych w szkolnej kuchni.

12. Dzieci nie przynoszą do przedszkola żadnych zabawek, ulubionych rekwizytów itp.

13. Dzieci należy przyprowadzać od godz. 7.00 do godz. 8.30.

14. W miarę możliwości wprowadza się organizacje pracy, uniemożliwiającą stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci m.in. jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej, stałej sali. Z

Zapewnia się różne godziny zabaw na dworze, na przyszkolnym placu zabaw.

15. Z sal usuwa się zabawki, przedmioty, których nie można dezynfekować (pluszowe zabawki, elementy z papieru itp.).W przypadku wykorzystywania przyborów sportowych (piłki, obręcze) są one dokładnie myte i dezynfekowane.

16. Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.

17. Sale należy regularnie wietrzyć.

18. Sprzęt na placu zabaw jest regularnie czyszczony/dezynfekowany.

19. Personel opiekujący się dziećmi i pozostałych pracowników w razie konieczności zaopatruje się w indywidualne środki ochrony osobistej tj. rękawiczki ochronne, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka-adekwatnie do aktualnej sytuacji).

20.W toalecie dopuszczalne jest przebywanie jednego dziecka na 2 urządzenia sanitarne
z zachowaniem dystansu odległości.

4. KONTROLA SYMPTOMÓW ZAKAŻENIA SARS-CoV-2

1.Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia/podopiecznego objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia/podopiecznego w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia/podopiecznego ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

2.W okresie obowiązywania niniejszej procedury, do odwołania przez Dyrektora Zespołu Szkół w Marzeninie, dopuszcza się możliwość monitorowania temperatury ciała pracowników oraz uczniów/wychowanków Zespołu Szkół w Marzeninie i osób trzecich.

3.Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów prawnych na pomiar temperatury ciała ucznia/wychowanka jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

4. Rodzice/opiekunowie prawni, składają pisemną deklarację woli zgodnie z treścią załącznika nr 1 w sprawie:

- pomiaru temperatury ciała dziecka

- oświadczenie rodziców/ opiekunów prawnych

             - aktualne nr telefonów do szybkiego kontaktu

4. Należy uzyskać zgodę pracownika wyrażoną na piśmie na w/w pomiar (załącznik nr 2).

5.Odmowa poddania się pomiarowi temperatury ciała i jego negatywny wynik może stanowić przyczynę odmowy wstępu na teren Zespołu Szkół w Marzeninie, bądź podstawę nakazania osobie badanej natychmiastowego opuszczenia terenu Zespołu Szkół w Marzeninie.

6. Wprowadza się następujące zasady pomiaru temperatury ciała:

a) pomiar odbywa się za pomocą termometru bezdotykowego, dezynfekowanego po użyciu w danej grupie

b) pomiar przeprowadza osoba upoważniona przez dyrektora,

W przypadku innego termometru niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

7. W przypadku stwierdzenia temperatury powyżej 37,5°C, osoba dokonująca pomiaru zobowiązana jest natychmiast telefonicznie powiadomić o tym fakcie dyrektora, który podejmie dalsze decyzje zgodnie z Procedurami wewnątrzzakładowymi.

8. Zafałszowanie pomiaru lub zatajenie negatywnego wyniku pomiaru temperatury pracownika, będzie uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

9. W sytuacji, gdy pracownik powziął informację, że ktoś ze współpracowników świadczących pracę, bądź on sam może być zarażony koronawirusem, miał kontakt z osobą/osobami podejrzaną/podejrzanymi o zarażenie koronawirusem, został poddany kwarantannie, jest objętym nadzorem epidemiologicznym, zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia bezpośredniego przełożonego.

10.Zatajenie przez pracownika w/w informacji będzie traktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

11.Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia/podopiecznego ze szkoły/przedszkola. Dalsze postępowanie wg. Procedur wewnątrzzakładowych.

5. PRZYGOTOWYWANIE POSIŁKÓW W ZESPOLE SZKÓŁ W MARZENINIE

1.Dyrektor organizuje bezpieczne spożywanie posiłków na terenie szkoły.

2.Przy organizacji żywienia w jadalni szkolnej, kuchni obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, wprowadza się dodatkowo zasady szczególnej ostrożności, m.in. zapewnia się środki ochrony osobistej.

3.Szczególną uwagę zwróca się na utrzymywanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.

4.Osobom pracującym w kuchni zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

5.Dzieci spożywają posiłki w małych – (8 osób), tych samych grupach przy zachowaniu dystansu odległości i zmianowości.

6. Posiłki rozkładane są w salach przedszkolnych i stołówce szkolnej przez pracownika kuchni przed wejściem grupy.

7. Po wyjściu każdej grupy wykonywane jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.

8.Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60ºC lub je wyparzać.

9.Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane z zachowaniem zassad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

10. Personel kuchenny zobowiązany jest ograniczać kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

6. HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

1.Należy na bieżąco dbać o czystość pomieszczeń szkoły, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, w tym urządzeń sanitarno-higienicznych, ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.

2.Sprzątanie pomieszczeń szkoły odbywa się codziennie po zakończonej pracy i po zakończeniu lekcji z uczniami/zajęć z dziećmi.

3.Zapewnia się bieżącą dezynfekcję pomieszczeń szkoły, zwłaszcza bieżącą dezynfekcję toalet oraz zewnętrznych powierzchni wokół budynku szkoły.

4.Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie/podopieczni nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

5.Osoba sprzątająca ma obowiązek pracy w środkach ochrony indywidualnej m.in. rękawiczki ochronne.

6.Wszystkie środki do sprzątania i dezynfekcji należy przechowywać w oryginalnie zamkniętych opakowaniach, w miejscach niedostępnych dla osób niepowołanych.

   7.Personel obsługowy zobowiązuje się do bieżącej wymiany i uzupełniania mydła i papieru toaletowego oraz regularnego napełniania dozowników z płynem do dezynfekcji.w każdej toalecie, tak aby zapewnić ciągły dostęp do podstawowych środków higieny.

8.Codzienne prace porządkowe monitoruje się ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych klamek, powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników, itp. (załącznik nr 3).

9.W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.

10.Na zużyte środki ochrony osobistej (maseczki) zapewnia się miejsca/pojemniki do ich wyrzucania.

11.Sale lekcyjne należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali, w tym również przed rozpoczęciem zajęć, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.

12.Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.

7.POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PRACOWNIKA

1.Do pracy w zespole szkół mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.

2.Pracowników informuje się, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112

3.Pomiaru temperatury ciała u pracownika dokonuje się po uzyskaniu uprzedniej zgody
wg. załącznika nr 2 niniejszej procedury.

4.W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

5.W Zespole Szkół w Marzeninie wyznacza się pomieszczenie, tj. izolatorium znajdujące się w sali nr 37 na II piętrze, wyposażone w środki ochrony osobistej, termometr oraz środki do dezynfekcji rąk, narzędzi i powierzchni.

6.W/w pomieszczenie oznakowane zakazem wstępu osobom postronnym.

7.W w/w pomieszczeniu pracownik przebywa do momentu podjęcia dalszych decyzji.

8.Po opuszczeniu w/w pomieszczenia przez osobę z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 należy pomieszczenie poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (m.in. klamki, poręcze, uchwyty, itp.).

9.W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor/wicedyrektor lub inna wyznaczona osoba informuje stacją sanitarno-epidemiologiczną.

10.Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.

11.Personel mający bliski kontakt z pracownikiem, z podejrzeniem wystąpienia zachorowania powinien zostać odsunięty od świadczenia pracy do czasu uzyskania informacji o stanie zdrowia pracownika z kryteriami oraz decyzji sanepidu.

12.Na czas uzyskania informacji o stanie zdrowia pracownika dyrektor informuje rodziców dzieci z grupy, w której wykonywał obowiązki pracownik z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 o czasowym zawieszeniu działalności grupy i informuje o tym fakcie organ prowadzący.

13.Dalsze działania dyrektor podejmuje w uzgodnieniu z organem prowadzącym.

14.Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).

15.W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

* Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

16.Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.Procedura opracowana na podstawie Wytyczne Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego na wrzesień 2021r.

2.Procedura zostaje udostępniona pracownikom.

 

TELEFON ALARMOWY

Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łasku - 605 088 523

Całodobowa infolinia dla mieszkańców województwa łódzkiego poświęcona koronawirusowi - 42 644 19 04         NFZ- 800 190 590

Opracowała:

Główny Specjalista ds. BHP

Violetta Polkowska

Załączniki:
Pobierz plik (Zarzadzenie-Procedury PDF .pdf)Zarzadzenie-Procedury PDF .pdf[Zarządzenie Dyrektora Zespołu Szkół w Marzeninie z dnia 01 września 2021 r.]505 kB
Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration from FCT