Żywa lekcja historii - opowieści obozowe „Dzień jak co dzień” - 08.05.2019 r.

Daniel włącz . Opublikowano w Aktualnosci

„Z pokolenia niech głos nasz

idzie w pokolenie:

O pamięć, nie o zemstę

proszą nasze cienie!

Los nasz dla Was przestrogą

ma być - nie legendą.

Jeśli ludzie zamilkną,

głazy wołać będą.”

                        (Franciszek Fenikowski)

8 maja 2019 r. do naszej szkoły przybył niecodzienny gość. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy tego spotkania, w którym udział wzięły klasy: V, VI, VII i VIII. Pan Dyrektor po przywitaniu Pana Piotra Firkowskiego, narratora spotkania, zaprosił wszystkich na żywą lekcję historii z cyklu - opowieści obozowych pt. „Dzień jak co dzień”.

        historia 4    Pan Piotr przedstawił historię swojego ojca Mirosława Firkowskiego ps. „Sławek”, który w czasie II wojny światowej był więźniem trzech obozów koncentracyjnych: KL Auschwitz o numerze - AU. 13 182, Neugamme k/Hamburga - NG. 18 565 i obóz Bergen-Belsen w Dolnej Saksonii - B-B. bez nr. Wysłuchaliśmy pięknych patriotycznych pieśni obozowych w prezentacji multimedialnej. Uczniowie zobaczyli jak wyglądał jeden dzień więźnia w obozie koncentracyjnym. Żaden z więźniów nie miał nazwiska tylko numer. Każdy dzień spędzony w obozie mógł być dniem ostatnim dla więźnia. Codzienna katorżnicza praca, głód, choroby, mordowanie, bicie i znęcanie się niemieckich oprawców prowadziło do masowej zagłady ludzi. Uczeń klasy VII zgodził się założyć ubranie więźnia obozowego. Wszystkich zaskoczyła ilość obozów i podobozów znajdujących się na terenie Niemiec. Zapoznaliśmy się z ich organizacją i funkcjonowaniem. Przedstawione zostały postacie, które na długo pozostały w pamięci ludziom prześladowanym w obozie, takim przykładem był Tadeusz Pietrzykowski zwany „Tedy”. Stoczył on wiele zwycięskich walk bokserskich. Były to walki bardzo nierówne i niesprawiedliwe w stosunku do jego osoby. Niemieccy bokserzy reprezentowali znacznie wyższe kategorie wagowe, a ponadto byli doskonale wyżywieni i wytrenowani. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy od Pana Piotra Firkowskiego wzruszającą lekturę, w której zawarte jest obozowe życie jego ojca. Książka nosi tytuł: „Przez trzy kacety”. Znajduje się ona w naszej szkolnej bibliotece. Zachęcamy do jej przeczytania wszystkich uczniów klas starszych.

W jednym z rozdziałów książki, jej główny bohater mówi …”Wreszcie przyszła wolność! Ta wyśniona! Wymarzona! Wytrwałem i żyję! Sprawił to dobry, szczęśliwy LOS! Dopomogła kwitnąca młodość, nienaganna kondycja fizyczna i wiara w słuszność sprawy, wyniesiona z domu rodzinnego, szkoły, organizacji, głównie ZHP. Wola przetrwania była olbrzymim, potężnym bodźcem życia…. I chyba najważniejsze to, że zawsze byłem człowiekiem, że mimo trudnych i często bardzo skomplikowanych sytuacji nie zatraciłem godności prawego, szarego obywatela…. Do domu wróciłem wczesnym rankiem 27 lutego 1946 roku.”

Pan Mirosław Firkowski w chwili aresztowania przez gestapo miał zaledwie 17 lat. W obozach przebywał od roku 1941 do roku 1945. Nigdy nie udało się wyleczyć do końca nabytych chorób i niepełnosprawności.

Spotkanie było wielkim przeżyciem, nie tylko dla uczniów ale także dla nauczycieli. Na długo zapamiętamy tę lekcję historii.

historia 1
historia 2
historia 3
historia 4
historia 5
historia 6
historia 7
prelekcja 1
prelekcja 2
prelekcja 3
prelekcja 4
prelekcja 5
prelekcja 6
prelekcja 7
prelekcja 8
prelekcja 9
prelekcja 10
prelekcja 11
prelekcja 12
prelekcja 13
prelekcja 14
prelekcja 15
prelekcja 16
prelekcja 17
prelekcja 18
prelekcja 19
prelekcja 20
prelekcja 21
prelekcja 22
prelekcja 23
prelekcja 24
prelekcja 25

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration from FCT