Międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Macedonii - 08.08. – 18.08.2017 r.

Daniel włącz . Opublikowano w Aktualnosci

Sprawozdanie z pobytu na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Macedonii

Na zaproszenie Stowarzyszenia Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowego Centrum Kultury "Ohrid" – Macedonia Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci z Doliny Grabi” wziął udział w XI Folk-Dance & Music Festival „Ohrid Waves” Macedonia 2017.

Mali artyści wraz z opiekunami wyruszyli w tę daleką podróż w dniu 08.08. 2017 r. Pierwszy nocleg miał miejsce w Budapeszcie. Jednak zanim uczestnicy wyprawy   udali się na spoczynek, wyruszyli na Wzgórze Gellerta, skąd podziwiali panoramę stolicy Węgier … nocą. Był to niezrealizowany punkt programu zeszłorocznej bułgarskiej wyprawy. Widok rozśpiewanej grupy uśmiechniętych małych artystów przykuwał uwagę przechodniów z całego świata.Macedonia 39

Pierwszą lekcją patriotyzmu, przywiązania do polskości i małej ojczyzny, z której dzieci pochodzą, było poranne spotkanie z właścicielem restauracji „Atlantis” działającej przy hotelu Flandria w Budapeszcie. Gospodarz z entuzjazmem przywitał naszą grupę słowami: „Polak i Węgier - dwa bratanki…”, a następnie z prawdziwym zainteresowaniem pytał o historię powstania zespołu i region, który reprezentujemy. Dzieci z dumą odpowiadały na pytania i nikomu nie przeszkadzało, że w dalszą podróż wszyscy udadzą się z opóźnieniem. Warto było rozmawiać o muzyce, o pasji, dla której nie ma żadnych granic ani barier językowych. Muzyka łączy pokolenia, łączy narody.

Tego samego dnia młodzi podróżnicy po parogodzinnej podróży dotarli do Niszu, trzeciego pod względem wielkości miasta w Serbii, na kolejny nocleg. Miejsca noclegowe znajdowały się w budynku domu studenckiego Akademii Sztuk Pięknych. Członkowie zespołu mogli zetknąć się ze sztuką i skonfrontować ją ze swoim zamiłowaniem do muzyki. Okazało się, ze już początek podróży był powodem do poszerzania horyzontów młodych tancerzy i uwrażliwiania ich na piękno świata i sztuki. Nie zabrakło i w Serbii pytań o Polskę, o tę część kraju, z której pochodzi zespół.

Następnego dnia tuż po śniadaniu dzieci wyruszyły w dalszą podróż, by wczesnym popołudniem dotrzeć do celu, czyli Macedonii i przepięknie położonego miasta Ochrid nad Jeziorem Ochrydzkim. Pierwsza kąpiel odbyła się w promieniach. zachodzącego macedońskiego słońca … tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć

Późnym wieczorem odbył się miting przedstawicieli wszystkich uczestniczących w wydarzeniu zespołów. W festiwalu wzięło udział 10 grup z całej Europy. My jako jedyni reprezentowaliśmy środkową Polskę. Południe reprezentował zespół „Chorzów”, a północ „Bystry” z Augustowa.

Prowadzący spotkanie profesor Zoran Strezovski organizator festiwalu z zainteresowaniem słuchał o historii powstania zespołu. Był pod wielkim wrażeniem małych artystów, ich bardzo młodego wieku i radości z jaką realizują swoją pasję.

ZPiT „Dzieci z Doliny Grabi” wystąpił w dwóch koncertach, prezentując rodzimy folklor i wzbudzając ogromny aplauz zgromadzonej publiczności. „Ohrid Waves”, to festiwal pełen smaków i kolorów, dwie rożne sceny w sercu miasta o bogatej historii i bogactwie kultury. Ogromnym przeżyciem był przemarsz w barwnym korowodzie artystów z polską flagą i okrzyki „Brawo Poland” połączone z gromkimi brawami.Macedonia 30

W kolejnych dniach pobytu w Macedonii dzieci miały okazję zwiedzić ciekawe miejsca. Najbardziej rozpoznawalne miejsce nad Ochrydą, wymieniane jako jeden z symboli Macedonii (a często i całych Bałkanów), to cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Świątynia stoi samotnie nad krawędzią klifu na skalistym półwyspie i pięknie komponuje się z jeziorem.

Jeden z najlepszych widoków na Jezioro Ochrydzkie roztacza się z murów twierdzy Cara Samuela. To jemu twierdza zawdzięcza obecny kształt, czyli przede wszystkim wysokie na 16 m i długie na 3 km mury. Choć później przechodziła z rąk do rąk niezliczoną ilość razy, przetrwała w dobrym stanie zarówno wojny, jak i pięć wieków rządów tureckich. Pamiątki po tych ostatnich władcach – strzeliste minarety – bez trudu dzieci dostrzegły z murów.

Przepiękne Jezioro Ochrydzkie, nad którym mieszkał zespół naukowcy oceniają nawet na cztery miliony lat. Dzięki obfitemu dopływowi wody i odpowiedniej cyrkulacji nigdy nie zarosło, a w jego niespotykanie czystej toni przetrwało ponad 200 endemicznych gatunków!

Wielkim wydarzeniem był rejs statkiem aż do granicy z Albanią. Tam, na południowym brzegu Jeziora Ochrydzkiego, jeden z uczniów słynnych Cyryla i Metodego (twórców głagolicy, pierwszego pisma dostosowanego do mowy Słowian) – święty Naum – wzniósł w 905 r. monastyr. Został w nim pochowany kilka lat później, a dziś miejsce to jest celem pielgrzymek. Legenda mówi bowiem, że jeśli przyłożyć ucho do grobu świętego, można wciąż usłyszeć bicie jego serca. Artyści z wyczulonym uchem słyszeli ;)

Dzieci miały okazję zwiedzić starożytny amfiteatr i wiele przepięknych kościołów greckokatolickich. Mogły skonfrontować historię swojego kraju z jednym z krajów bałkańskich, poszerzyć wiedzę z historii Europy, a także geografii i poczynić obserwacje przyrodnicze, podziwiając pnące się kiście owoców kiwi, drzewka figowe i pełne jeszcze niedojrzałych owoców granatu. Wędrówki po bałkańskiej ziemi były okazją do szlifowania języka angielskiego. Stały się okazją do podbudowania poczucia własnej wartości.

W podróży powrotnej uczestnicy po raz kolejny odwiedzili miasto Nisz w Serbii, stamtąd udali się nad Balaton. Wieczór na węgierskiej ziemi wypełniły tańce integracyjne, do którego włączyli się odpoczywający na tym samym campingu członkowie orkiestry dętej z Budapesztu. Mieli przyjemność występować w Polsce, ale o ziemi sędziejowickiej jeszcze nie słyszeli. Wobec tego nadrobili tę stratę, bawiąc się wspólnie z małymi artystami, a następnego dnia zagrali dla dzieci prawdziwy koncert. Kąpiel w jeziorze przy dźwięku saksofonu, perkusji, klarnetów z pewnością nie jest częstym wydarzeniem nad Balatonem, ale stało się szczególnym wspomnieniem uczestników wyjazdu do Ochrid.

Dnia 18.08. tuż przed północą mali tancerze powrócili do Marzenina i z ogromną radością powitali swoich bliskich. Widok szczęśliwych i opalonych dzieci, bogatszych o nowe doświadczenia i wspomnienia był szczególnie miły dla podróżujących z nimi opiekunów.

Wyjazd na XI Folk-Dance & Music Festival „Ohrid Waves” Macedonia 2017 był wyjątkowym wydarzeniem dla młodych podróżników, wniósł wiele kolorowych barw do ich życia i z pewnością będzie ogromną motywacją do dalszej pracy nad kolejnymi układami tanecznymi.

Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci z Doliny Grabi” dziękuje władzom gminy, a szczególnie panu wójtowi Jerzemu Kotarskiemu za finansową pomoc w zorganizowaniu tego niezwykłego przedsięwzięcia.

macedonia 1
macedonia 2
macedonia 3
macedonia 4
macedonia 5
macedonia 6
macedonia 7
macedonia 8
macedonia 9
macedonia 10
macedonia 11
macedonia 12
macedonia 13
macedonia 14
macedonia 15
macedonia 16
macedonia 17
macedonia 18
macedonia 19
macedonia 20
macedonia 21
macedonia 22
macedonia 23
macedonia 24
macedonia 25
macedonia 26
macedonia 27
macedonia 28
macedonia 29
macedonia 30
macedonia 31
macedonia 32
macedonia 33
macedonia 34
macedonia 35
macedonia 36
macedonia 37
macedonia 38
macedonia 39
macedonia 40
macedonia 41
macedonia 42
macedonia 43
macedonia 44
macedonia 45
macedonia 46
macedonia 47
macedonia 48
macedonia 49
macedonia 50

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration from FCT