20- lecie ULKS " Sukces"

Logo Zespołu Szkół w Marzeninie p

SUKCES

logo Gminy Sędziejowice

2 listopada minie 20 lat od wprowadzenia jednego z elementów strategii zmian w funkcjonowaniu naszej szkoły, jaką planowałem w chwili objęcia funkcji dyrektora. Utworzenie Uczniowskiego Klubu Sportowego „SUKCES” przy Szkole Podstawowej w Marzeninie, było ważną inicjatywą społeczną nie tylko dla szkoły. Miało z niej korzystać całe środowisko kilku sołectw tworzących obwód szkoły: dzieci, młodzież, dorośli. Klub miał się stać ośrodkiem inicjatyw wychowawczych, dającym szanse odnalezienia możliwości osobistego rozwoju przez sport. Szkoła otrzymała „platformę” do organizacji zajęć pozalekcyjnych, zdobywania wyposażenia, tworzenia atmosfery wspólnoty dzięki przynależności do klubu (stroje reprezentacyjne, barwy klubowe, logo klubu). Pamiętam doskonale „dobry klimat” dla tej inicjatywy i osobiste zaangażowanie w zajęciach sportowych ś.p. księdza proboszcza Andrzeja Susło, księdza Pawła Miziołka, doktora Stanisława Krakowiaka czy p. inżyniera Tomasza Fraszki. Organizowaliśmy coroczne turnieje w tenisa stołowego o Puchar Rady Pedagogicznej, w których uczestniczyli uczniowie, młodzież i dorośli. Pierwsze środki finansowe wykorzystane na zakup sprzętu sportowego, pozyskaliśmy z Fundacji dla Polski, w kwocie 3000 franków francuskich. Z kolei Urząd Kultury Fizycznej i Sportu przekazał klubowi służący częściowo do dziś, sprzęt do piłki nożnej, tenisa stołowego, lekkiej atletyki.

W ciągu następnych lat okazało się, że królową dyscyplin sportu w naszej szkole będzie koszykówka. Popularyzacja ligi NBA w stacjach TV zrobiła swoje. Nasi chłopcy mieli nowych sportowych idoli: M.Jordana, S.Pippena czy M.Johnsona. Ich determinacja i pasja przyniosły efekt w postaci największego do tej pory sukcesu sportowego szkoły, jakim było wicemistrzostwo województwa sieradzkiego w koszykówce chłopców w roku 1999. Jednym z członków tego zespołu był Artur Mielczarek, dla którego koszykówka stała się trampoliną do życiowego sukcesu (Śląsk Wrocław – Mistrz Polski juniorów 2002 r., AZS Radom, Tarnovia Tarnowo Podgórne, Spisska Nova Ves, PGE Turów Zgorzelec, AZS Koszalin – brązowy medal Mistrzostw Polski – 2013).

W następnych latach systematycznie uzupełniano potrzeby w zakresie sprzętu i wyposażenia sportowego, wykorzystując środki zewnętrzne i budżetowe. Ciągle jednak klub i szkoła z powodu braku boiska szkolnego, nie miały możliwości realizacji zajęć sportowych na powietrzu. Dlatego tak ważnym dla rozwoju kultury fizycznej w naszym środowisku, było oddanie do użytku w roku 2006, wielofunkcyjnego boiska sportowego z nowoczesnymi nawierzchniami syntetycznymi. Nikt wówczas nie myślał o idei „orlików”. Nasze boisko „rodziło się w bólach”, powstało w niesprzyjającym środowisku - na bagnie. Dzisiaj jest jednym z najważniejszych obiektów Gminy Sędziejowice.

Od kilkunastu lat, dzięki zaangażowaniu Pana Wiktora Czwartka – trenera i wiceprezesa ULKS ”SUKCES” – w klubie i szkole króluje siatkówka. Pasja trenera jest zaraźliwa. Nasza wychowanka i absolwentka szkoły z roku 2010 – Justyna Sagan jest dzisiaj wicemistrzynią Polski kadetek, zawodniczką I ligowego ŁKS-u Łódź. Kluby z Łodzi są dzisiaj bardzo zainteresowane współpracą z naszym klubem i szkołą. Nasza ubiegłoroczna absolwentka – Klaudia Nowak od dwóch miesięcy również trenuje i uczy się w Łodzi.

Dzięki inicjatywie naszego nauczyciela wychowania fizycznego Pana Sławomira Wolniaka, od dwóch lat działa w klubie sekcja karate kyokushin, która gromadzi na zajęciach kilkudziesięciu uczniów i wychowanków naszej szkoły. Cieszą nas ich sukcesy w postaci zdobywania kolejnych stopni wtajemniczenia oraz czołowych lokat w turniejach regionalnych.

Poza systematycznymi treningami w ramach sekcji siatkarskiej, karate i koszykówki, klub podejmuje inicjatywy popularyzujące aktywny tryb życia. Organizujemy sportowe zajęcia pozalekcyjne w okresie ferii zimowych i letnich w formie zawodów międzyszkolnych, wyjazdów rekreacyjnych na baseny termalne do Uniejowa. Od dwóch lat realizujemy program środowiskowy - „Biegniemy po zdrowie”, skierowany do uczniów, rodziców, pracowników szkoły oraz młodzieży pozaszkolnej. Ubiegłoroczną inicjatywą Klubu jest program „Morsowanie”, skierowany - zgodnie z treścią zawartą w nazwie, do wszystkich amatorów hartowania swojego organizmu.

Klub otrzymuje systematyczne wsparcie finansowe od władz Gminy Sędziejowice oraz sponsorów, wśród których należy wyróżnić Zakład Wędliniarski „Gabrysiak” z Lichawy oraz Klub Sportowy „Dziewiątka” z Łodzi.

Ze sportowym pozdrowieniem,

Krzysztof Jaworski